Näringen förbereder sig för blåtunga – Vaccination av idisslare är möjlig på Åland
På grund av spridningen av blåtunga förbereder sig näringen på att sjukdomen eventuellt kan dyka upp även i Finland. För närvarande är det endast på Åland som det är tillåtet att vaccinera idisslare mot BTV-3-viruset. Där kan får- och nötgårdar, baserat på egen riskbedömning, låta vaccinera sina djur. På övriga håll i Finland är vaccination inte tillåten. I detta skede fokuserar förberedelserna på att öka medvetenheten om sjukdomen och dess symtom samt att övervaka förekomsten. Blåtunga smittar inte människor.
Förra året spred sig blåtunga (BTV-3) ända till Danmark samt södra delar av Sverige och Norge, vilket oroar nöt- och fårsektorn samt producenter i Finland. I år har situationen i Norden varit lugn; de konstaterade fallen har huvudsakligen varit kalvar som smittats under fosterstadiet när kon varit dräktig och som tagit skada av sjukdomen. Det är dock viktigt att följa sjukdomsläget i Finlands närområden, eftersom sjukdomen sprids med luftströmmar via svidknott.
En virussjukdom hos idisslare
Blåtunga orsakar produktionsförluster hos både mjölk- och dikobesättningar och försämrar djurens välfärd. Sjukdomen kan vara särskilt allvarlig för får. Bland vilda idisslare är det känt att vitsvanshjorten är särskilt känslig för sjukdomen. Rådjur insjuknar troligen inte. Det finns inte tillräckligt med information om älgens och renens känslighet mot sjukdomen.
Finland är fritt från blåtunga
Finland har status som fritt från blåtunga inom EU. Därför är det i praktiken inte möjligt att importera idisslare från länder där sjukdomen förekommer. Vid export av nötkreatur är frihetsstatusen en fördel. För att bevara denna frihet har vaccination hittills varit förbjuden i hela landet. Om sjukdomen sprids till Finland, förloras denna status.
Näringen förbereder sig på sjukdomen
ETT och en bred grupp intressenter från ministeriet till gårdsnivå har under början av året utvecklat beredskapen inför blåtunga. Centrala teman har varit nyttan av förebyggande vaccination och möjligheten att tillåta vaccination om smittorisken ökar. Aktörer inom näringen har bedömt smittorisken från djurtransporter (förmedlings- och inköpsdjur) och förberett praktiska åtgärder för att minska risken.
Vaccination ger skydd åt djuren
Genom en ändring i lagstiftningen blev det den 27.6.2025 (JSM meddelande) tillåtet att vaccinera mot blåtunga på Åland. På övriga områden i Finland är vaccination förbjuden. Om risken för att sjukdomen sprider sig till Finland ökar, kan vaccination tillåtas genom en förordningsändring också i andra delar av landet. ETT ger vid behov rekommendationer om vaccinationsbehovet.
Vaccination har visat sig lindra symtomen och förebygga produktionsförluster, men den förhindrar inte helt att sjukdomen förs in i en besättning eller att viruset sprids. Hos dräktiga djur kan vaccination även skydda fostret: BTV-3-infektion kan orsaka abort eller missbildningar. Vaccinet uppnår full effekt sex veckor efter att vaccinationsprogrammet har påbörjats. Vaccination är frivillig och bekostas av gården själv. Behovet bör bedömas utifrån gårdsspecifik risk.
Nöt- och fårgårdar bör förbereda sig på blåtunga
Gårdarna bör ha en plan för hur undersökning, blodprovtagning och vaccination av nötkreatur genomförs smidigt och säkert vid behov. Det är också viktigt att kunna känna igen symtom på blåtunga och följa information om sjukdomsläget och eventuella vaccinationsrekommendationer. Misstänkta symtom på blåtunga i besättningen ska omedelbart anmälas till kommunalveterinären, som vidtar nödvändiga åtgärder.

Nyttiga länkar
ETT: Frågor och svar om blåtunga
Livsmedelsverkets blåtunga-sida