ETT:n toiminta jatkuu Ari Mäkelän johdolla

17.02.2012

Eläintautien torjuntayhdistys ETT ry piti vuosikokouksensa eilen 16.2.2012 Helsingissä. Kokous valitsi Valio Oy:n Ari Mäkelän jatkamaan kolmatta kauttaan yhdistyksen puheenjohtajana. Kokous valitsi myös kaikki entiset varsinaiset edustajat uuteen hallitukseen, mutta varajäsenistä kaksi vaihtui. Uusina varajäseninä aloittavat HK Agrin Veli-Matti Jäppilä ja Snellmanin Lihanjalostus Oy:n Soili Haltia.

Kokouksessa todettiin ETT ry:n luoneen merkittäviä kansallisia toimintatapoja suomalaisten tuotantoeläinten hyvinvoinnin ja terveyden edistämiseksi. Kuluvan vuoden teemaksi on valittu tarttuvien eläintautien ehkäisy, unohtamatta kuitenkaan yhdistyksen merkittävää roolia tuotantoeläinten terveydenhuollossa sekä perustehtävässään tuotantoeläinten maahantuonnin ohjauksessa.

ETT ry:n lehdistötiedote

ETT ry:n ohjeistama tuotantoeläinten maahantuonti 2011

© ETT ry